ДОУЛА. ЧОМУ ВАРТО МАТИ ПОМІЧНИЦЮ НА ПОЛОГАХ

doulaarticle.jpg

Вагітність і початок материнства — особливий період в життя кожної жінки. Це час змін, якому притаманна особлива чуттєвість, заглибленість у себе, ніжність, але, водночас, і вразливість. Тому майбутній мамі вкрай потрібні уважність, розуміння і підтримка оточуючих.

У всі часи вагітна була серед жінок, які мали позитивний досвід вагітності, пологів, годування груддю: мама, свекруха, сестри і подруги. Вони розуміли її стан, співпереживали, відповідали на її питання і підбадьорювали. Також вони оберігали її фізично. А головне — у цьому жіночому колі виношування, народження і годування дитини сприймалось як цілком нормальний, природній процес.

Технократична доба перенесла жінку в лікарняну обстановку і дала порятунок у виняткових, складних ситуаціях. Але ця доба відібрала розуміння психології пологів, яка має надзвичайний вплив на успішний перебіг пологів.

Сучасний світ усвідомив цю помилку минулого століття і почав інтенсивний рух в гуманістичному напрямку, поєднуючи здобутки прогресу і вивчення глибинних психологічних механізмів. Окрім кваліфікованих лікарів і сучасного обладнання кожна українка нині має право на супровід двох людей, що будуть підтримувати її в пологовому.

Оскільки потреба у жіночій підтримці і розумінні лишилася, а жінки з позитивним досвідом є у оточенні не кожної вагітної, з'явилась професія доули.

Доула — спеціаліст перинатальної сфери, який гарно орієнтується у фізіології пологів, має власний позитивний досвід і володіє різними техніками допомоги жінці у пологах. Доула надає емоційну, фізичну та інформаційну підтримку жінці у період вагітності, впродовж усіх пологів та на початку материнства.

Зазвичай послуги доули включають дві зустрічі до пологів, постійну доступність в телефонному режимі чи онлайн на пізніх термінах вагітності, безперервний супровід пологів до моменту, коли мама з малюком лишаються відпочивати у післяпологовій палаті та візит додому для допомоги у налагодженні грудного вигодовування і догляду за малюком. Кількість зустрічей, професійні межі, вимоги та побажання двох сторін зазначені в угоді, яка укладається обов'язково.

Зустрічей чи візитів до появи дитини чи після неї, звичайно, може бути й більше, якщо сім'я відчуває таку потребу.

Інколи відносини сім'ї з доулою можуть бути ширшими: доула може готувати пару до пологів і батьківства, а з появою на світ малюка може консультувати маму з питань грудного вигодовування, якщо є у цьому фахівцем.

Що ж саме робить доула на пологах?
 • Розслаблює і знеболює за допомогою масажу, аромотерапії, акупресури та ін.;
 • пропонує позиції і рухи, які полегшують біль і сприяють м'якшим і більш ефективним переймам;
 • слідкує, щоб жінка не виснажувалась;
 • підбадьорює і додає впевненості;
 • підказує тату що відбувається і як бути корисним;
 • підтримує жінку у будь­якому її рішенні.
Чого вона не робить?
 • Не здійснює жодних медичних маніпуляцій;
 • не призначає і не відміняє препарати чи процедури;
 • не приймає рішень за маму.

Дослідження* показали, що супровід доули позитивно впливає на перебіг пологів, а саме:

 • на 50% зменшується кількість незапланованих кесарських розтинів;
 • на 25% скорочується тривалість пологів;
 • на 40% зменшується необхідність стимуляції ;
 • на 40% рідше з'являється необхідність в накладенні акушерських щипців і вакуум — екстрактора;
 • на 60% рідше з'являється необхідність в застосуванні епідуральної анестезії;
 • на 30% менша необхідність в застосуванні медикаментозного знеболення;
 • високі успіхи в грудному вигодовуванні;
 • менше 1% жінок висловлюють незадоволення своїми пологами.
Як підтримка доули впливає на результат пологів

doula_schema.png

Як вибирати доулу?

Обираючи, зверніть увагу на її кваліфікованість. Це стане зрозуміло під час розмови і завдяки наявності сертифіката про відповідну освіту. Дізнайтесь, чи доступна вона на попередню дату Ваших пологів. Також важливо, щоб доула імпонувала Вам як людина. Поспілкуйтеся, придивіться, спробуйте відчути. Для того, щоб зрозуміти, чи це “ваша” доула й існує перша зустріч, після якої приймається рішення.

Важливо розуміти, що оточення і підтримка можуть посприяти мамі і малюку, але основну роботу виконують саме вони двоє, це вміння закладене в них генетично. Жінка вміє бути мамою. Доула лише допомагає їй про це пам'ятати.

Джерела:
 1. Mothering the Mother: How a Doula Can Help You Have a Shorter Easier and Healthier Birth, Klaus, Kennell, and Klaus – 1993.
 2. Langer A. Continuous support for women during childbirth: RHL commentary (last revised: 5 September 2007). The WHO Reproductive Health Library; Geneva: World Health Organization.

Схожі дописи