НАЇДАЙСЯ, ПОКИ МОЖНА АБО ДІЄТА ГОДУЮЧОЇ МАМИ

матриця

Мабуть кожна вагітна хоча б раз чула пораду наїстися смаколиків до народження дитини, бо потім нічого не можна буде впродовж ледь не усього періоду годування. Тобто, годування груддю в багатьох асоціюється зі строгою (жорстокою і безглуздою) дієтою.

І ще один цікавий факт: якщо виїхати за межі пострадянського простору така асоціація викличе, щонайменше, здивування. Дієта? Кому, мамі? А навіщо?

Ця розбіжність змушує задуматися. Істина (науково обґрунтовані рекомендації) знаходиться, як зазвичай це буває, посередині між фастфудом і “самою гречкою і печивом “Марія””.

Дієта - це незручно, сумно, бідно в плані вітамінів, мінералів та мікроелементів для мами. Одноманітне харчування ніхто не порадить і в період звичних навантажень, а період годування груддю — це час, коли тіло постійно виробляє молоко — чудо-субстанцію, яку важко переоцінити. До того ж, це час відновлення після пологів. Період, у який про себе треба дбати, а не виснажуватися ще більше дієтами.

Молоко утворюється не з вмісту шлунку, а з крові та лімфи. Тому ваша дитина не “їсть з вами” огірок, чи підсмажене м'ясо. Але є певний зв'язок між тим, як харчується мама і як почувається маля. Алергія, здуття чи тривожність можуть бути спричинені як сторонніми факторами, так і чимось, що з'їла мама.

Сумна новина: немає переліку повністю безпечних чи безсумнівно небезпечних продуктів.

Хороша новина: харчуватися повноцінно і дбаючи про малюка — можливо. Для цього ми підбираємо раціон за певними принципами.

Обережно з алергенами

Варто бути пильними з алергенами на кшталт шоколаду, меду, цитрусових. У міжнароднихрекомендаціях йдеться про 8 найрозповсюдженіших алергенів: 

  1. Молоко
  2. Яйця
  3. Риба 
  4. Морепродукти
  5. Горіхи (наприклад, мигдаль, волоські горіхи, пекан)
  6. Арахіс
  7. Пшениця
  8. Соєві боби

Також потенційно небезпечні продукти, на які є чи колись була алергія у когось із батьків. Але не обов'язково на ці продукти буде реакція у вашого малюка. І дізнатися ми можемо лише спробувавши. Ми вживаємо невелику кількість одного продукту (півсклянки молока/ кілька горішків/ кілька дольок апельсина) і спостерігаємо за дитиною впродовж трьох днів, не вводячи чогось нового. Якщо негативних проявів немає — ми можемо вживати цей продукт, збільшуючи його об'єм у нашому раціоні поступово. Такий підхід оптимальний: якщо алергія все ж виникає, ми знаємо на що саме.

Їмо те, що підходить нам

Мікрофлора новонародженого тісно пов'язана з мікрофлорою мами. Якщо від якогось продукту мама почувається не дуже добре (важкість, печія, здуття, закреп, пронос) — скоріше всього і дитя відчує чималий дискомфорт. Тому, якщо ми почуваємося прекрасно, коли їмо звичні для нас смажену картоплю чи сирі овочі - продовжуємо їсти їх годуючи. А якщо від яблук чи молока бурчить у животі — краще підібрати їм заміну.

Обережно з білками і глютеном

Материнське молоко на 87% складається з води, містить 7% глюкози, 4% жирів, 1% білків, а також 1% того, що звуть “інше”. У цьому відсотку безліч компонентів, багато корисностей. Але туди може потрапити забагато білка тваринного походження і це може вплинути на дитину. Така ж історія може бути і з глютеном, якого багато у в'язких кашах (вівсянці, пшеничній). Тривожність, бурчання в животику, стріляючі випорожнення — ознаки того, що малюку доводиться мати справу з їжею, яка для нього поки що надто важка. Тож якщо така ситуація виникла - слід подумати, що ми нещодавно їли. Це може бути і багато різних тваринних білків за день: трішки рибки, яєчко, м'яско, і кілька молочних продуктів. Ніби нічого надмірного, але усе разом так подіяло. А може бути 1 конкретний продукт, для прикладу, лише вівсянка, чи курятина, чи молоко (а кисломолочне - ні).

Фастфуд і неякісна їжа може зашкодити обидвом

Молоко, окрім поживної, має ще й захисну функцію. Грудному вигодовуванню стільки ж, скільки і ссавцям як виду — близько 300 млн років. А от штучно змінювати їжу в комерційних цілях почали нещодавно. Тому “хімія” з їжі може проходити через наші природні бар'єри і потрапляти в материнське молоко. Домашня їжа, перевірені заклади харчування, надійні магазини і виробники - добре, напівфабрикати, фастфуд, газовані напої, не сезонні овочі і фрукти — погано. Хоча, це вже про спосіб життя конкретної сім'ї, а не про дієту годуючої мами. :)

Необроблена термічно їжа тваринного походження не є безпечною

Це сиро-копчені і сиро-в'ялені м'ясні продукти та риба, сирі яйця, деякі види елітних сирів. Вживати чи ні такі продукти — ви обираєте самі. Але варто це робити з обережністю.

Поексперементуємо пізніше

Екзотичні фрукти, екстравагантні страви і усе, чого ви в житті раніше не куштували - це не те, з чим варто експерементувати на початку грудного вигодовування. Ви не знаєте, як ваш організм відреагує на такий сюрприз. А от коли малюк стане старшим і зміцніє його імунітет — у нових продуктів ставатиме менше шансів сильно на нього вплинути.

Чай і каву пити можна

Тільки слід пам'ятати, що ці напої сприяють виведенню рідини з організму. Тому чай — це не заміна воді, потреба у якій в годуючої мами і так висока, а привід випити зайву склянку води. Деякі мами помічають взаємозвязок між вживанням кави чи міцного чаю і збудливістю дитини. Якщо так трапилося, то можливо цей напій варто на якийсь час забути.

Отже, для того, щоб годувати дітей груддю  — не потрібно сидіти на виснажливих дієтах. Можна жити і харчуватися собі у задоволення, прививаючи любов до корисної і різноманітної їжі своїм діткам. А якщо якісь продукти їм і не підходять — то зазвичай лише кілька. І ми не знатимемо точно, поки їх не спробуємо. Обмежувати себе "про всяк випадок" — це обділяти свій організм корисними для нього речовинами. А деякі вітаміни (як вітамін С) і дітям потрапляють, тільки якщо їх вистачає мамі.

Смачного вам грудного вигодовування!


Джерела: 

http://akev.info/stati-dlya-mam/10024-42/10262-54020086

http://breastfeeding.org.ua/how/feed/nutrition.html

https://www.fda.gov/food/resourcesforyou/consumers/ucm079311.htm

Схожі дописи