ЩО ТАКЕ ПЛАН ПОЛОГІВ І НАВІЩО ЙОГО СКЛАДАТИ?

план

Усі ми різні, в кожного своє бачення батьківства і пологів, свій рівень заглиблення у інформацію, яка стосується народження дитини, свої пріоритети. І люди, за підтримкою і допомогою до яких ми звертаємося - медики - не можуть читати наші думки. Вони працюють згідно знань, нормативних документів та власного досвіду. Щось з того, що роблять лікарі та акушерки в родзалі - їхні прямі обов'язки (слідкувати за станом мами і дитини, спрямовувати роділлю в разі необхідності, рятувати, якщо ситуація виходить за межі фізіології). А щось - їх добра воля (бути поряд увесь час, заспокоювати, робити обезболюючий масаж). І коли медичний працівник знає, чого від своїх пологів хоче жінка, він може цьому посприяти, наскільки вважатиме це можливим.

План пологів - це письмове звернення до медичного персоналу, в якому майбутні батьки вказують свої побажання. Форма у нього може бути різна: список, малюнок, інфографіка. План варто обговорити з лікарем заздалегідь. Якщо знайомитися під час вагітності - план може стати основою розмови про майбутні пологи. Тоді лікар зможе сказати вам, що з вказаних пунктів для нього звична практика, що він зможе зробити для вас, а на що краще не сподіватися. Якщо знайомимося зі своїм лікарем вже у пологовому залі - краще, щоб його ознайомлення з планом узяв на себе ваш партнер в пологах. Адже перейми - не найкращий час для ведення роділлею переговорів. 

Слід розуміти, що план пологів - це не кінцеве рішення чи "програмування" процесу на бажаний лад. Ви маєте можливість змінювати свою думку під дією обставин. Народження дитини - це процес, який має свої закономірності. А ще - процес, який запланувати цілком не можливо. Орієнтуємося у фізіології та психології пологів - усвідомлюємо як прожити їх наймякше для мами і дитини. Виникають ситуації, що потребують допомогти спеціалістів - приймаємо їх допомогу. Власне за цим у медичні заклади і слід приходити.

Які пункти можуть бути в плані пологів?

 • ми готувалися до пологів, вивчали інформацію щодо їх перебігу і хочемо, аби вони пройшли природно/швидко/безболісно
 • хотілося б заглибитися в себе, мінімізувати огляди та відволіканя/ мені комфортно під ретельним медичним наглядом, прошу заходити до мене частіше
 • для усіх медичний процедур ми будемо підписувати інформовану згоду або відмову
 • прошу не пропонувати мені обезболення/хочу народжувати з епідуральною анастезією
 • в разі екстренного кесарського розтину прошу використовувати спинально анастезію, щоб лишатися при свідомості/ використовувати загальний наркоз
 • після народження дитини прошу дати пуповині відпульсувати не менше 5 хв/ дозволити перерізати пуповину батьку

Звісно, бути першопроходцем не кожному до снаги. Не всі рівненські лікарі чули про план пологів. Але саме написання плану, навіть без його оприлюденння, дає нам чимало переваг:

 • доведеться зануритися в тему, адже складно планувати те, в чому зовсім не розбираєшся
 • знання систематизуються, адже будуть прописані по пунктах
 • розставляться пріоритети і другорядне відсіється, тому що пунктів  плану не може бути три десятки
 • ваш партнер в пологах чітко розумітиме ваше бачення, це допоможе вам рідше відволікатися на розмови
 • людина, що бачить ваш план пологів, може оцінити грунтовність Вашої підготовки
 • його завжди можна дістати пізніше - в разі непередбачуваних обставин план стає трансляцією побажань мами 

План пологів має бути щирим, тому краще його писати самостійно. Також поставте себе на місце адресата: уявіть, що ви його читаєте вперше в умовах обмеженого часу. Лаконічність, читабельність, виділення головного - все це піде на користь.  

А приклади стануть для Вас орієнтиром.


ПЛАН ПОЛОГІВ

Я, (ПІБ), обрала пологовий будинок №...  тому, що чула багато позитивних відгуків про сприяння природним пологиам.Ми з моїм чоловіком, ..., пройшли підготовку до пологів, добре уявляємо собі їх перебіг і хотіли би, щоб пологи проходили природньо. Для нас, як для майбутніх батьків, усі пункти цього плану є дуже важливими.

Я усвідомлюю, що План пологів — це список побажань, і під час пологів можуть виникнути непередбачувані обставини, тому у випадку виникнення ускладнень, я гарантую повну довіру медичному персоналу.

1. Хочу скористатися своїм правом на супровід у пологах двох людей, чоловіка і доули.

2.Якщо виникне потреба у медичному втручанні, прошу надати мені інформацію про причину втручання та здійснювати його лише після моєї письмової згоди.

3.Так як пологи — це інтимний процес, а я досить вразлива людина, прошу медперсонал заходити в палату лише за необхідності і вагінальні огляди та кардіомоніторинг прошу проводити якомога рідше.

4. Прошу не пропонувати мені медикаментозного знеболення. Усвідмлюю, що така можливість є і сама попрошу про нього, якщо відчуватиму необхідність.

5. Оскільки за протоколом амніотомія є обов'язковою лише при повному розкритті, прошу не розривати навколоплідний міхур раніше, ніж шийка матки розкриється повністю

6. Після народження дитини прошу надати мені можливість одразу прикласти її до грудей. Також прошу не витирати ретельно першородну змазку, просто промакнути її пелюшкою.

7. Прошу не перетискати пуповину принаймні перших 5 хв. після народження дитини.

8. Я відмовляюся від будь-яких медичних втручань для дитини в перші години її народження (закапування очей чи ін'єкцій вітаміна К для дитини, санації дихальних шляхів, якщо дитина дихає сама і води були чисті). 

9. У третьому періоді прошу надати мені можливість природньо народити плаценту.

10. У випадку екстреного кесарського розтину, прошу застосувати епіспинальну анестезію. При неможливості цього, якщо буде застосований загальний наркоз, прошу дитину після народження нічим не допоювати і одразу викласти на груди моєму чоловіку.

11. У будь-якому випадку, якщо я не буду у свідомості, я доручаю приймати всі рішення стосовно медичних втручань моєму чоловіку, ... .

Я впевнена, що отримаю належний медичний і психологічний супровід медперсоналу в пологах і висловила свої побажаня, адже кожна жінка є індивідуальною і кожна має свої потреби і вподобання щодо перебігу пологів. Таким чином нам буде легше взаємодіяти на пологах.

З повагою, ...

план родов

Birthplan1birth plan