ВАГІНАЛЬНІ ПОЛОГИ ПІСЛЯ КЕСАРСЬКОГО РОЗТИНУ – РЕАЛЬНА МОЖЛИВІСТЬ

vbac_post

Початок минулого сторіччя став вирішальним в акушерстві: завдяки антибіотикам почали успішно застосовувати кесарів розтин як операцію порятунку матері та дитини.

Рубіж ХХІ століття дав нам нову надію: стали можливими природні (нормальні/вагінальним шляхом) пологи після кесарського розтину. Минули часи, коли вважалося, що після кесарського розтину можуть бути лише наступні кесарські розтини.

Спроба вагінальних пологів після кесарського розтину (далі VBAC) є безпечним і правильним вибором для більшості жінок, у яких був попередній кесарів розтин, в тому числі і для деяких жінок, у яких були два попередніх кесаревих розтини, згідно з рекомендаціями, опублікованими Американським коледжем акушерів і гінекологів.

Практика VBAC з кожним роком все більше розповсюджується і в Україні. Приймаючи такі пологи, лікарі керуються клінічним протоколом з акушерської допомоги "Вагінальні пологи після кесаревого розтину" №976.

Наразі досить легко знайти українок з успішним досвідом VBAC. Такі історії надихають.

Та коли йдеться про таку важливу подію, як народження дитини, одного натхнення може бути мало. Потрібна ще й впевненість у тому, що така спроба є безпечною і вартою уваги. Таку впевненість може нам дати доказова медицина.

Три чверті жінок зі сприятливими умовами здоров'я та вагітності, які намагаються народити вагінально, матимуть успіх. VBAC дозволяє уникнути абдомінальної хірургії, знижує ризик кровотечі та інфекції у жінки, а також прискорює відновлення після пологів. Такі пологи можуть допомогти жінкам уникнути можливих майбутніх ризиків, які слідують за кількома кесарськими розтинами, таких як видалення матки, травми кишечника і сечового міхура, переливання крові, інфекції, а також ненормального прикріплення плаценти (передлежання і вростання плаценти) в подальшому.

А які ж умови є сприятливими?

 • Якщо у жінки був 1 кесарський розтин (хоча є історії вагінальних пологів після 2, 3 і навіть 7 КС).
 • Інтервал між народженням дітей принаймні 18-24 місяці (в ідеалі – понад 24 місяці).
 • Спонтанний початок родової діяльності.
 • Якщо жінка вже народжувала вагінально до оперативного розродження.
 • Якщо кесарський розтин проводився у процесі пологів, коли шийка матки була частково розкрита, а рецептори стали чутливими до окситоцину.
 • Якщо причини попереднього КР не були повязані з “функціонуванням” матки.
 • Рубець на матці від 2,3 до 2,5 мм завширшки (щодо цього фактору результати досліджень поки що суперечливі).
 • Вік до 35 років.
 • Здоров'я жінки (деякі дослідження показують, що, діабет (тип 1), астма, високий кров'яний тиск, ожиріння зменшують ймовірність успішного завершення VBAC).
 • Очікувана вага дитини до 4 кг.
 • Початок переймів раніше, ніж 41 повний тиждень.

Звичайно, неабияку роль відіграють і психологічні фактори. Важливо, щоб лікар сприяв жінці в її бажанні народити природними шляхами. Підтримка близьких, атмосфера, у якій мама проживає вагітність, а також хороше ставлення до рішення народжувати самостійно сприяють впевненості жінки у своїх силах. А віра у себе і реальність своїх бажань – запорука успіху.

Часом жінок зупиняє ризик небезпеки для себе і дитини – ризик розриву матки під час спроби вагінальних пологів після кесарського розтину. Але дослідження вказують на те, що він є низьким: від 0,5% до 0,9%. Хоч і трапляється він досить рідко, розрив матки може призвести до серйозних травм для матері і її дитини. Тому вважається, що спробу вагінальних пологів після кесарського розтину найбільш безпечно проводити за умов, де можна негайно забезпечити екстрений кесарів розтин. А така можливість зараз є практично у всіх пологових.

Щоб прийняти рішення, жінці варто прислухатися до себе і своїх почуттів з приводу пологів. Може допомогти розмова з чоловіком, рідними, доулою, лікарем. Можливо, перспектива екстреного кесарського розтину при спробі вагінальних пологів стане стримуючим фактором. Або ж мама може відчути, що варто спробувати народити природними шляхами. Усвідомлений і близький серцю вибір буде правильним для неї.


Джерела:

1. Ob Gyns Issue Less Restrictive VBAC Guidelines http://www.acog.org/About-ACOG/News-Room/News-Releases/2010/Ob-Gyns-Issue-Less-Restrictive-VBAC-Guidelines

2. Making the Case for VBAC: A Three-Part Interview with Dr. Helene Vadeboncoeur https://www.scienceandsensibility.org/p/bl/et/blogid=2&blogaid=319

3. Vaginal birth after cesarean (VBAC) https://www.babycenter.com/0_vaginal-birth-after-cesarean-vbac_1420895.bc

4. Vaginal birth after cesarean section-The world trend and local experience in Taiwan. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28254224